Relacja z wizyty naszych uczniów w Hamburgu

Podróż w ramach wymiany uczniowskiej pomiędzy naszą szkołą  a niemiecką z Hamburga rozpoczęła się 09.05.2022 r. o 3.30. Godzinę wcześniej na umówione spotkanie przed naszą szkołą punktualnie wstawili się wszyscy uczestnicy wymiany. Najpierw cierpliwie czekaliśmy na sprawdzenie busa przez panów policjantów, potem zapakowaliśmy bagaże, następnie ruszyliśmy w wymarzoną podróż. Trasa była długa, trwająca około 15 godzin, ale ciekawa i pouczająca. Z okien pojazdu można było dostrzec zmieniające się wokół krajobrazy, a także porozmawiać z koleżankami i kolegami siedzącymi „po sąsiedzku”. Na szczęście w czasie jazdy do Hamburga nie spotkały nas żadne przeciwności losu, wręcz przeciwnie z radością i bez pośpiechu dotarliśmy do wyznaczonego celu.

W Hamburgu przed szkołą partnerską czekali już na nas koledzy i koleżanki z Niemiec. Nasza grupa została tam bardzo miło przywitana, po czym wszyscy rozjechaliśmy się do niemieckich rodzin, u których oczywiście na czas wymiany zamieszkaliśmy. Pojawiła się pierwsza bezpośrednia okazja do zapoznania się z naszymi koleżankami i kolegami z Niemiec i ich rodzinami.

Kolejny dzień wymiany (10.05.2022) rozpoczęliśmy od pobytu w szkole partnerskiej. Na początku wszyscy byliśmy w wielkim stresie. Niestety czekały nas testy COVID – na szczęście otrzymaliśmy wyniki negatywne. Potem były gry i zabawy, zwiedzanie szkoły, a także omówienie tematu projektu: „my partner and my, a photo story”. Po spotkaniu w szkole cała nasza polsko-niemiecka ekipa wyruszyła zwiedzać Hamburg. Wędrowaliśmy po mieście, przyglądając się pięknym budynkom i miłym ludziom. Mieliśmy okazję zwiedzić piękny ewangelicko-luterański kościół Św. Michała z wysoką wieżą zakończoną kopułą nazywaną pieszczotliwie „Michel”. Oczywiście wdrapaliśmy się na sam szczyt tej wieży, gdzie mogliśmy podziwiać panoramę miasta (nie za długo, gdyż strasznie tam wiało). Tego samego dnia spotkała nas jeszcze jedna miła niespodzianka. Mieliśmy okazję zwiedzić fantastyczną fabrykę czekolady. Było tam dosłownie pysznie. Każdy mógł „wyprodukować” własny i niepowtarzalny czekoladowy przysmak. Myślę, że owego dnia, każdy uczestnik wymiany zdegustował mnóstwo słodkości. Po wspólnym zwiedzaniu miasta był czas wolny, no i cały czas integracja z koleżankami i kolegami z Niemiec.

W dniu 11.05.2022 cała nasza ekipa wyjechała na całodzienną wycieczkę w okolice Hamburga. Najpierw odwiedziliśmy Hansa Park – super miejsce, gdzie jeździliśmy zwariowanymi rollercoasterami. Najbardziej obleganą kolejką był „Kärnan” z wieloma zakrętami, pętlami i spadkami z ogromnej wysokości. Podczas jazdy rollercoasterami było mnóstwo śmiechu i wrzasku, no i oczywiście wszystkim bardzo się podobało. Po parku rozrywki mieliśmy jeszcze okazję zwiedzić niemieckie miasto Lubekę znane z wielu przepięknych kościołów i największy niemiecki port na Morzu Bałtyckim. Było tam przepięknie. Malownicze uliczki, charakterystyczne domy i piękna zieleń – całość dawała niesamowity efekt. Po powrocie z całodziennej wycieczki wszyscy wróciliśmy do domów niemieckich rodzin, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z domownikami o wrażeniach z pobytu w Hansa Parku, czy Lubece.

W przedostatnim dniu pobytu w Hamburgu (12.05.2022) mieliśmy znów okazję wyjść wspólnie na miasto. Tego dnia można było sobie zakupić ciekawe pamiątki, a następnie przygotować się do popołudniowego party. Wspólne świętowanie z koleżankami i kolegami z Niemiec było bardzo miłe. Atmosfera rewelacyjna! Niestety czas tam za szybko upływał…

W piątek (ostatni dzień – 13.05.2022), po spotkaniu w szkole pożegnaliśmy serdecznie naszych partnerów z wymiany, dziękując im za ich gościnę. Oczywiście zaprosiliśmy wszystkie nasze koleżanki i naszych kolegów z Niemiec do nas do Polski, po czym zapakowaliśmy bagaże do busa i wyruszyliśmy do Polski. Po długiej podróży dotarliśmy szczęśliwie do kraju. Przywieźliśmy ze sobą wiele niezapomnianych wrażeń, cudownych wspomnień i mnóstwo dobrej energii. Poznaliśmy ciekawych ludzi, zobaczyliśmy wiele pięknych miejsc i staliśmy się bogatsi o nowe doświadczenia.

Warto było wybrać się w odwiedziny do naszych koleżanek i kolegów z Niemiec!

(tekst: uczestniczka wymiany)