Konkurs wiedzy prawnej zorganizowany przez Pasiekę – Fundację Rozwoju i Wsparcia pod patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa

21 maja 2025 roku w Urban Lab w Rzeszowie spotkali się uczniowie szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej Nr 11 w Rzeszowie, Szkoły Podstawowej nr 17 w Rzeszowie,  Szkoły Podstawowej nr 23 w Rzeszowie oraz Szkoły Podstawowej nr 29 w Rzeszowie, aby sprawdzić swoją wiedzę prawną i powalczyć o tytuł laureata. W konkursie wzięła udział nasza 5-osobowa reprezentacja: Rafał, Nina, Yeva, Emilia i Hanna. Uczniowie zajęli wysokie miejsca, a Rafał zdobył pierwsze miejsce i został Laureatem!

Całej reprezentacji wraz z Laureatem składamy serdeczne GRATULACJE, ponieważ poświęcili swój wolny czas, by zgłębiać wiedzę, która znacząco wybiega poza naukę szkolną.

Konkurs z wiedzy prawnej zorganizowany został przez Pasiekę – Fundację Rozwoju i Wsparcia pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa – Konrada Fijołka. Celem inicjatywy było promowanie wiedzy prawnej wśród młodych mieszkańców miasta, a także zwrócenie uwagi na znaczenie znajomości przepisów prawa w życiu codziennym.

W imieniu Prezydenta Miasta uczestników powitał Pan Andrzej Burnat – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej, który podkreślił, jak ważna jest znajomość prawa w codziennym życiu – od kwestii internetowych, przez prawo wyborcze, aż po rolę władz publicznych. Zwrócił uwagę, że cieszy tak duże zainteresowanie tematyką prawną wśród młodzieży. Zaznaczył też, że prawnicy są potrzebni, a rozwijanie świadomości prawnej już od najmłodszych lat ma ogromne znaczenie.

Wraz z Panem Andrzejem wystąpił również Prezes Zarządu Fundacji „Pasieka”, adwokat Karol Grześkiewicz, który pogratulował uczniom zaangażowania i wyraził uznanie dla ich chęci do zdobywania wiedzy, która ma praktyczne zastosowanie w życiu codziennym.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki ufundowane przez Urząd Miasta Rzeszowa, a najlepsi – nagrody rzeczowe zakupione przez Fundację „Pasieka” w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawnej.

Na zakończenie głos zabrała Pani Agnieszka Siuśta – Kierownik Referatu w Wydziale Spraw Społecznych, która pogratulowała uczniom i podkreśliła, że cieszy się z faktu, iż młodzież chętnie uczestniczy w konkursie i sama dąży do poszerzania wiedzy z zakresu prawa.

Wydarzenie przebiegło w życzliwej i inspirującej atmosferze, a udział młodych osób pokazał, że prawo może być nie tylko przedmiotem szkolnym, ale i realnym narzędziem wpływu na rzeczywistość.