ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

W marcu obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – którego celem jest uświadomienie, że osoby z Zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji.

Międzynarodowym symbolem tego dnia stały się kolorowe skarpetki, zwłaszcza zabawne skarpetki – ubrane NIE DO PARY.

W piątek 19 marca uczniowie klas 1 – 3 również przyłączyli się do tej akcji promującej osoby z Zespołem Downa. Wystarczyło tylko ubrać kolorowe, zabawne skarpetki w paski, kropki – ale NIE DO PARY. W takich kolorowych skarpetkach przyszli zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Uczniowie wykonali też prace plastyczne kolorowych skarpetek.

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna.
Przypada ona na 21 dzień trzeciego miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.